Expertgruppen

Expertgruppen för Biståndsanalys (EBA) är en statlig kommitté som analyserar och utvärderar det svenska biståndet. EBA bidrar med kunskap som kan förbättra biståndet och belyser aktuella frågor och viktiga ämnen som inte fått tillräcklig uppmärksamhet. EBA väljer självständigt vad som bör studeras. Exempel på frågor som har studerats är varför vissa länder är mer framgångsrika än andra, resultat av biståndsfinansierade klimatsatsningar och utformning av stöd till demokratisk utveckling (Rapport 2014:03 & Rapport 2015:01). EBA bygger broar mellan politiker, forskare och praktiker – områden som inte alltid talar med varandra och EBA:s seminarier är en naturlig mötesplats för debatt om viktiga biståndsfrågor. Målet är att bidra till ett bra bistånd som genomförs effektivt. Länk till direktivet. Länk till verksamhetsstrategin

Expertgruppen fattar beslut om inriktningen på EBA:s arbete och vilka studier som ska göras. Gruppen består av tio ledamöter med kompetenser från både akademi och praktik och som har en bred kunskap på områden som rör bistånd (utveckling, klimat, hälsa, hållbarhet, utvärderingsfrågor m.m.).

  • Helena Lindholm

    Ordförande

  • Gun-Britt Andersson

    Vice ordförande

  • Eva Lithman

    Ledamot

  • Julia Schalk

    Ledamot

  • Kim Forss

    Ledamot

  • Torgny Holmgren

    Ledamot

  • Arne Bigsten

    Ledamot

  • Malin Mobjörk

    Ledamot

  • Johan Schaar

    Ledamot

  • Fredrik Uggla

    Ledamot

Kansliet

  • Jan Pettersson

    Kanslichef

    T:08-405 35 17
    M:072-586 49 34
    E:jan.pettersson@gov.se
  • Anna Bäckman

    Bitr.utredningssekreterare

    T:08-405 29 57
    M:072-550 02 84
    E:anna.backman@gov.se
  • Eva Mineur

    Utredningssekreterare

    T:08-405 80 85
    M:072-241 70 41
    E:eva.mineur@gov.se
  • Markus Burman

    Utredningssekreterare

    T:08-405 39 51
    M:072-547 40 23
    E:markus.burman@gov.se
  • Per Trulsson

    Utredningssekreterare

    T:08-405 50 95
    M:070-335 57 63
    E:per.trulsson@gov.se
  • Richard Sannerholm

    Utredningssekreterare

    T:08-405 93 92
    M:0761335287
    E:richard.sannerholm@gov.se
  • Sara Holmberg

    Praktikant

    E:sara.holmberg@gov.se